powrót

insights

25 lipca 2024

Kredyt ekologiczny to też DOTACJA

Zrealizuj z nami inwestycję ekologiczną i zyskaj do 80% dofinansowania dla Twojej Firmy.

Planujesz poprawę efektywności energetycznej budynku, procesu, infrastruktury w przedsiębiorstwie – EGC udzieli wsparcia w zakresie audytu energetycznego i przygotuje dokumentację aplikacyjną.

Kredyt ekologiczny z dopłatą BGK

To dotacja dla  przedsiębiorstw, które chcą modernizować infrastrukturę (np. obiekty produkcyjne i biurowe, maszyny i urządzenia). Rezultatem musi być ograniczenie zużycia energii pierwotnej o co najmniej 30%. Wniosek o dofinansowanie poprzedza audyt energetyczny przedsięwzięcia. Raport z audytu stanowi obowiązkowy załącznik do wniosku o dofinansowanie, musi być przygotowany przez uprawnionych audytorów.

Nabór wniosków startuje 17.10.2024

Kredyt ekologiczny mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy, a także przedsiębiorstwa o statusie small mid-caps (zatrudnienie do 499 pracowników) oraz mid-caps (zatrudnienie do 3000 pracowników).

Pozyskanie tego preferencyjnego kredytu należy rozpocząć od analizy celowości modernizacji, czyli audytu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Audyt budynkowy jest punktem wyjścia dla określenia obszarów inwestycji technologicznej.

Dotacja w Kredycie ekologicznym pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027 i jest przekazywana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dotacja spłaca część kapitału Kredytu ekologicznego, który jest udzielany przez banki komercyjne.

  • Nabór wniosków będzie prowadzony w terminie: 14 października 2024 r. – 30 grudnia 2024 r.

BGK rozdysponuje po 660 mln zł, maksymalna wartość projektu może wynosić nawet 50 mln euro.

Co można zyskać

Dofinansowanie w formie premii ekologicznej w wysokości od 25% do 80% kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.

Dofinansowanie do wsparcia merytorycznego audytorów na etapie analizy zasadności inwestycji i przygotowania raportu z audytu w poszczególnych obszarach.

Przedsięwzięcia modernizacyjne to w między innymi:

  • termomodernizacja budynku (wymiana okien i drzwi, docieplenie ścian i dachu)
  • modernizacja źródła ciepła i systemu grzewczego (np. zastosowanie pompy ciepła lub kotła na biomasę)
  • modernizacja źródeł chłodu
  • instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii/ strażnikiem energii
  • wymiana maszyn i urządzeń
  • modernizacja linii produkcyjnej
  • wymiana środków transportu wewnątrzzakładowego
  • wymiana oświetlenia, przegród typu świetlik, etc.

Inwestycja ekologiczna musi obejmować przedsięwzięcia związane z szeroko pojętą energooszczędnością, przejściem na bardziej ekologiczne źródła wykorzystywanej energii.

Wymogi jakie trzeba spełnić

Zakres rzeczowy inwestycji finansowanej Kredytem ekologicznym definiowany jest na podstawie sporządzonego przez wykwalifikowanego audytora dokumentu audytu. Wskażemy profesjonalistów, którzy przeprowadzą taki audyt w Twoim przedsiębiorstwie. Jeśli audyt wykaże, że zasadna jest termomodernizacja budynku, wymiana maszyn i urządzeń na bardziej efektywne energetycznie albo zakup instalacji OZE wytwarzających energię w co najmniej 75% przeznaczoną na potrzeby przedsiębiorstwa, przygotujemy wniosek o dofinansowanie projektu. Niezależnie od zakresu rzeczowego inwestycji kryterium wejścia stanowi osiągnięcie minimum 30% oszczędności energii pierwotnej uzyskane w wyniku realizacji inwestycji.

Poziom możliwej do uzyskania dotacji ustalimy na podstawie statusu Twojej firmy, lokalizacji inwestycji oraz zakwalifikowania planowanych przedsięwzięć do określonych w zasadach konkursu rodzajów pomocy publicznej:

  • regionalna pomoc inwestycyjna – max 70%
  • pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP – max 50%
  • pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną inną niż w budynkach max 65%
  • pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną w budynkach – max 75%
  • pomoc inwestycyjna na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych, propagowanie wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji max – 65%
  • pomoc inwestycyjna na efektywny energetycznie system ciepłowniczy i chłodniczy max 65%

Wymagane dokumenty

Wnioskodawca ubiegający się o Kredyt ekologiczny z dofinansowaniem w postaci premii technologicznej składa:

  1. Wniosek o udzieleniu Kredytu ekologicznego w banku komercyjnym, na podstawie którego uzyskuje promesę kredytową lub podpisuje warunkową umowę kredytową
  2. Wniosek o dofinansowanie wraz załącznikami, do których należą:
  • promesa Kredytu ekologicznego lub warunkowa umowa Kredytu ekologicznego (wydana/ podpisana przez bank komercyjny),
  • dokument audytu wraz z aktualnymi świadectwami charakterystyki energetycznej budynków modernizowanych w ramach projektu sprzed rozpoczęcia inwestycji,
  • szkic sytuacyjny wizualizujący przedsięwzięcia objęte inwestycją.

 Dlaczego doradcy z EGC?

Pełne wsparcie doradcze i techniczne. Doświadczona kadra konsultantów i współpracujących audytorów. Stabilny partner – w branży od 2004 r. Konkurencyjne ceny i szeroki zakres usług. Referencje zadowolonych Klientów, w tym korzystających z Kredytu ekologicznego edycji 2023.