powrót

insights

16 kwietnia 2024

EGC w „Dziennik Gazeta Prawna”

Pomagamy naszym Klientom zrozumieć na czym polega skuteczne i efektywne aplikowanie oraz rozpoznać mechanizmy, które stoją za przyznawaniem środków unijnych.

Dotacje unijne zazwyczaj kojarzą się z formalnym „pisaniem wniosków”, a nie z wymagającym merytorycznie procesem aplikacyjnym. EGC zmienia myślenie na ten temat. Sukces polegający na otrzymaniu dotacji zależy bowiem od jakości samego projektu, a nie od technicznego wypełnienia formularza wniosku o dofinansowanie.

W naszej pracy dbamy więc o to, żeby być doradcami i współtwórcami projektów naszych Klientów, a nie jedynie ich sprawozdawcami. Przygotowanie kompletnej dokumentacji aplikacyjnej traktujemy wyłącznie jako rezultat naszej pracy, a nie jej sens sam w sobie. Pomagamy naszym Klientom zrozumieć na czym polega skuteczne i efektywne aplikowanie oraz rozpoznać mechanizmy, które stoją za przyznawaniem środków unijnych. Wspólnie pochylamy się nad kryteriami oceny projektów i analizujemy dostępne możliwości zdobywania kolejnych punktów w każdej konkretnej kategorii.

Ten proces można porównać do konkursu artystycznego lub sportowego, do którego należy się zawsze bez wyjątku solidnie przygotować. Tak jak w konkursach artystycznych nie wystarczy po prostu pojawić się na scenie, tak w konkursach dotacyjnych nie wystarczy po prostu złożyć wniosku. Sam pomysł czy koncepcja planowanej inwestycji zazwyczaj nie są wystarczające, aby odnieść sukces na polu dotacji. Trzeba zdobyć określone dokumenty, przejść wymagane procedury, aby w momencie wystartowania w tym konkursie być najlepszym z najlepszych. A wszyscy walczą niezwykle zacięcie. Tu nie ma nagród za drugie miejsce. Dlatego w ramach naszej działalności stworzyliśmy na przykład sieć powiązań, która otacza naszych Klientów i pomaga im skutecznie aplikować. Wspieramy m.in. tworzenie koncepcji technologicznych związanych z innowacyjnością procesów czy produktów. Jednym z przykładów takiego działania jest szeroka współpraca z podmiotami z sektora nanotechnologii, które kreują innowacje technologiczne w oparciu o nanocząsteczki, zwiększając tym samym ich potencjał pod kątem atrakcyjności dotacyjnej. Często jesteśmy autorami projektów i współwynalazcami innowacyjnych produktów. Nasze DNA stanowią uczciwość i poufność względem Klientów. Sami również jesteśmy przedsiębiorcami, dlatego dobrze rozumiemy proces rozwoju przedsiębiorstw. Jesteśmy – co warto podkreślić – bardziej partnerem Klienta niż Jego doradcą.

Nasza praca jest niczym praca wnikliwego adwokata – podobnie jak on, o naszym Kliencie musimy wiedzieć wszystko. Jesteśmy obdarzani dużą dozą zaufania i dzięki temu możemy być skuteczni. Poznając historię powstania i rozwoju firmy Klienta, stajemy się jej częścią. Sukces naszych Klientów jest proporcjonalny do sukcesu EGC, a relacje które nawiązujemy są przejrzyste i trwałe.

Przez 20 lat istnienia EGC stworzyliśmy ponad 1500 projektów zakończonych sukcesem. Pod względem ich ilości i wartości pozyskanych dotacji, w różnych rankingach firm doradczych zajmowaliśmy pierwsze miejsca. Do naszego sukcesu zaliczamy również stworzenie grupy kapitałowej w oparciu o wieloletnie relacje z inwestorami oraz pomysłodawcami. Otworzyliśmy fundusz inwestycyjny EGC SEED CAPITAL, który rozwija start-upy. Przykładem takiego działania są firmy takie jak LIW CARE TECHNOLOGY, który dzisiaj eksportuje do ponad 20 krajów na całym świecie czy właściciel producenta okularów pod marką MUSCAT. Jako branża, jesteśmy zależni od kierunków politycznych i decyzji operacyjnych administracji publicznej, z którymi chcemy nawiązać twórczy dialog. Dzisiaj funkcjonujemy w siedmioletniej perspektywie unijnej 2021-2027, w której proces wydatkowania środków przez nasz kraj ma znaczne opóźnienie. Przed nami więc wyzwanie, aby sprawnie przeprowadzić nowe projekty i wygrać z czasem.

 

Jacek Balcewicz

https://panorama-gospodarcza.gazetaprawna.pl/